Ještě předtím, než si tady vypíšeme mé a vaše poznatky, pojďme si říct něco o hormonální antikoncepci.
Hormonální antikoncepce (HAK) ženská byla vyvinuta v USA a je na trhu od šedesátých let. Jmenovala se Enovid a oproti dnešním přípravkům obsahovala větší množství hormonů, tudíž uživatelky trpěly i větším množstvím nežádoucích účinků. Od té doby se pravděpodobně udržují mýty o hormonální antikoncepci.
Hormonální antikoncepce působí tak, že brání ovulaci a početí. Je dostupná v mnoha různých formách, například jako tablety užívané orálně, podkožní implantáty, injekce, náplasti, nitroděložní tělíska nebo vaginální kroužky. Zatím je dostupná pouze pro ženy.
Pozitivní účinky HA
- ochrana před otěhotněním
- zmírnění bolesti při menstruaci a zároveň ustálení její pravidelnosti
- snížení intenzity PM (premenstruačního syndromu)
- potlačení projevů akné
- působí preventivně proti závažným chorobám, jako je například karcinom vaječníků a děložní sliznice, a proti některým nezhoubným nádorům prsu a určitým typům cyst (vaječníků a prsu)
- nižší výskyt mimoděložního těhotenství
- pomoc při migréně a epilepsii
Vaše kladné reakce na HA:
„Používám HA už pět let a neměla jsem s ní zatím jedinou špatnou zkušenost.“
„Brala jsem antikoncepci a byla jsem opravdu spokojená, nijak mě to neovlivnilo ani na pleti či na váze, teď mám už 2 roky nitroděložní tělísko a to jsem opravdu maximálně spokojená.“
„Já mám zkušenost s Nuvaringem – což je gumový kroužek, je to nízkohormonální a naprosto super.“
„Já ji beru 10 let, přestala jsem ji brát protože jsem chtěla cca za rok mimčo a otěhotněla jsem hned. Pak jsem ji začala zase brát a vše v pořádku. Takže já si nemůžu na nic stěžovat.“
„Používám hormonální náplasti EVRA. Bylo mi doporučeno mým gynekologem a nemám s tím žádný problém.“
Negativní účinky HA
- ovlivňuje centrální nervovou soustavu
- ovlivňuje činnost neurotransmiterů
- má vliv na srážlivost krve
- zasahuje játra a jaterní funkce
- ovlivňuje metabolismus cholesterolu a triglyceridů, metabolismus cukrů (způsobuje inzulínovou rezistenci a zhoršení glukózové tolerance)
- má vliv na srdečně-cévní systém
- má negativní vliv na kůži (na tloušťku epidermis, její hydrataci, pigmentaci a produkci mazu)
- urychluje uzavírání epifyzárních štěrbin a tím předčasné ukončení růstu kostí, při časném začátku užívání hormonální antikoncepce dochází k poklesu hustoty kostí
- snižuje sérové koncentrace minerálních látek (např. hořčík, zinek, nikl)
- snižuje pohlavní touhu (libido)
- snižuje hladiny vitamínů (kyselina listová, vitamíny B2, B6, B12 a C)
o 50-100% zvyšuje hladiny stresového hormonu kortizolu - zasahuje do časných stadií rozvoje rakoviny
Vaše záporné reakce na HA:
„S HA mám velmi špatnou zkušenost a jako chemik mám potřebu šířit osvětu. HA ovlivňuje proces srážení krve, což je samo o sobě nebezpečné. Když už se ale slečna rozhodne, že začne HA užívat, měla by si nechat nejprve vyšetřit trombofilní makery (genetické vyšetření faktorů srážení krve). Pokud by v nich měla genetickou vadu o které by netušila (jako donedávna já), užíváním HA si opravdu hodně zvýší riziko trombózy či embolie. Gynekologové na to často neupozorňují a vypisují HA na žádost pacientky bez genetických dispozic. Já měla štěstí a téměř bez následků jsem se z toho vylízala.“
„Antikoncepci jsem brala cca 5 let, potom MUDr. zjistila, že se mi díky tomu šíleně zvedl cholesterol a tak jsem ji vysadila. Rok jsem se cítila jako v přechodu. Návaly horka, divno.. To je prý způsobeno vysazením těch hormonů. Teď už ji asi 9 let neberu a vše ok, je to prostě hnus. Doktoři to holčinám nasadí aniž by jim udělali pořádně testy.“
„Migrény, nechuť k sexu, špatná nálada až deprese, taky zhoršené jaterní testy. Rok a půl trvalo než jsem měla svoje měsíčky srovnané a pravidelné.“
„Měla jsem nitroděložní tělísko a za mě příšerné. Furt jsem krvácela a museli mi ho vytáhnout.“
„Za mě už ne. Přibírání, ztráta motivace ke všemu, zhoršení psychiky, deprese, rozchod..“
„HA jsem brala kvůli nepravidelné menstruaci. Už bych to znova neudělala.“
Moje zkušenost s HA
Začala jsem brát antikoncepci v 16ti letech. Bylo to hlavně z důvodu, že jsem měla první vážnější vztah a také aby se mi zlepšila pleť. Během užívání, jsem krom zavodnění, větší chuti na sladké (a nechuti k sexu) a následnému nárůstu na váze nic negativního nezaznamenala. Menstruaci jsem měla pravidelnou, pleť rozhodně lepší a žádné menstruační bolesti.
Brala jsem ji téměř 7 let do mých 23 let. Řekla jsem si, že vzhledem k tomu, že jsem začala cvičit a brát doplňky stravy, tak že nechci organismus tolik zatěžovat a „vyčistím“ si tělo. No co se stalo pak, to bylo něco strašného. Menstruaci jsem nedostala téměř 3/4 roku po vysazení (4x jsem byla na vyvolávací injekci), byla jsem náladová, akné se mi rozlezlo po celém obličeji, no děs. Řekla jsem si, že už se k ní nevrátím. Vše se mi srovnalo až tak po roce.
Zvolte správného doktora
Na závěr bych Vám ráda řekla, že každé tělo je individuální. Co působí na jednu, nemusí působit na druhou. Najdou se takové, co mají s HA velice pozitivní zkušenosti, ale i ty, které si s ní prožily peklo. Důležité je, když se pro antikoncepci rozhodnete, abyste si vybraly lékaře, který má kladné recenze, přistupuje k vám individuálně (ne jen aby na tom vydělal), udělá důkladné testy a pečlivě vybere nejen typ antikoncepce, ale i vhodnou značku. Každopádně přeci jen je to pro tělo nepřirozené a je na každé z Vás, jakou cestu si zvolí.