Mainstream. Vidíš to všude, kam se podíváš. Instagram je plný fitness celebrit, zdravého jídla a různých dalších příspevků skrývajících se pod hashtagy #fitness #fitlife #healthylifestyle a další.. Rozepisovat se o tomto tématu by se dalo hodiny, ale já se pokusím vypsat sem, podle mě, nejpopulárnější trendy.
1.sugarfree produkty
Umělá sladidla patří mezi nejkontroverznější přísady moderního jídelníčku. Zatímco většina jejich uživatelů je ke svému životu potřebuje kvůli cukrovce, mnozí je vnímají i jako prostředek k hubnutí. V posledních letech se ale stále častěji objevují informace o jejich škodlivosti a pak o jejich schopnosti v lidech vzbuzovat ještě větší závislost na sladkém.
Jako umělá nebo také náhradní sladidla jsou označované látky, které jsou i mnohonásobně sladší než cukr, na rozdíl od něj však neobsahují žádné nebo téměř žádné kalorie. Při jejich konzumaci se tak nemusíš bát o svou linii, dokonce ani o svůj chrup, protože umělá sladidla neposkytují výživu ani bakteriím zubního kazu, a nemohou tak podpořit jejich růst a množení.
„Jako většina na první pohled příliš dokonalých věcí mají i umělá sladidla svůj háček: objevují se spekulace o jejich škodlivosti pro lidské zdraví a o jejich vztahu k rakovině, ale především obavy, aby umělá sladidla ještě více nezvyšovala naši závislost na sladkém a nesměrovala náš jídelníček směrem k tučným průmyslově zpracovaným jídlům plným prázdných kalorií,“ upozorňují odborníci.
Lidé by si měli uvědomit, že v lidské výživě neexistuje nic, co lze konzumovat v libovolném množství bez následků.
„Když vidíme umělá sladidla bez kalorií, můžeme mít tendenci si myslet, že konečně někdo vymyslel sladkost, za kterou se neplatí – ale nejspíš tomu tak není. Umělá sladidla nemají své doporučené denní limity pro nic za nic. Jejich stoprocentní bezpečnost nelze zaručit, protože se jedná o uměle vyrobené přísady a nejsou tady proto, aby vyživovaly Tvé tělo. Ve skutečnosti jsou tu proto, aby ošálily tvoje zhýčkané smysly uvyklé na příliš sladký život,“ dodávají odborníci.
Druhy umělých sladidel
- Aspartam – obsahuje fenylalanin. Nesmí jej tedy užívat lidé, kteří mají fenylketonurii (jedna z vrozených odchylek metabolismu).
- Sacharin – nedoporučuje se dětem a těhotným ženám.
- Umělých sladidel je daleko více jako např. cyklamát, který je v některých zemích úplně zakázán. Za relativně bezpečné sladidla se dají považovat sorbitol, xylitol a jim podobné látky.
2. INNer beauty
Takzvaná „vnitřní krása“. Většina žen touží být krásnými nejen navenek, ale i zevnitř. Dnešní doba nabádá k tomu, abys ošálila přírodu, vypadala mladší, s krásnější pletí a skvělou postavou. A k tomu by Ti právě měly pomoci doplňky stravy. Probiotika, vitamíny, minerály či kofein se teď staly velkým trendem a tvrdí se, že dělají vše od zlepšování jasnosti kůže až po zvýšení energetické hladiny.
Probiotika:
- jsou definována jako živé mikroorganismy, které osidlují střevní mikroflóru. Střevní mikroflóra ovlivňuje jak průběh trávení, tak celkovou imunitu organismu. Mezi nejčastěji používané kmeny probiotik patří laktobacily a bifidobakterie. Živinami pro probiotika jsou tzv. prebiotika, nejčastěji inulin a fruktooligosacharidy.
Vitamíny:
- jsou nízkomolekulární látky nezbytné pro život. V lidském organismu mají vitamíny funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Existuje 13 základních typů vitamínů. Lidský organismus nedokáže, až na některé výjimky, vitamíny vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy.
Minerály:
- nezbytnou součástí naší výživy
- náš organismus je nutně potřebuje, nedokáže si je sám vytvořit. Minerální látky přijímáme do těla potravou a vodou. Mají významnou úlohu při růstu a pro metabolismus celého organismu. U mnoha dospělých, ale i dětí dochází k jejich nedostatku, a to zejména špatnou výživou.
3.Posedlost keto dietou
Proteinová dieta, známá také jako „bílkovinová“, „cyklická ketogenní“, „ketonová“, či „ketodieta“, je lékařskou vědou uznávaná metoda, která už po několika týdnech přináší skvělé výsledky v hubnutí. Byla vynalezena harvardským profesorem George L. Blackburnem, jenž zkoumal, jak lidský organismus spaluje uložené tuky.
Při běžných formách hubnutí nebo redukčních dietách může tělo redukovat až 40% hmotnosti ze svalů. Svaly ale jsou hlavními spalovači tuků, a když dieta skončí, tak se metabolismus není schopen vypořádat se stejným množstvím energie ve stravě, jako před dietou a nastává jo–jo efekt. Profesorovi Blackburnovi se podařilo identifikovat stav zvaný ketóza a za jakých podmínek lze v organismu navodit. Na tomto základě také vznikl termín „ketogenní dieta“, později známá také jako „keto dieta“, „bílkovinová“ či „proteinová“. Její hlavní výhodou se ukázalo, že redukce hmotnosti probíhá především na úkor tukových zásob a svalová hmota zůstává zachována, čímž se riziko jo-jo efektu minimalizuje.
Jakých potravin se vyvarovat:
- Sladké potraviny a nápoje – slazená soda, ovocné šťávy, smoothies, zákusky, zmrzliny, sladkosti, atd.
- Obilniny, škroby – produkty na bázi pšenice, rýže, těstoviny, cereálie, atd.
- Ovoce – všechny druhy ovoce (s výjimkou drobného ovoce jako jsou například jahody nebo rybíz)
- Luštěniny – hrách, fazole, čočka, cizrna, atd.
- Kořenová zelenina a hlízy – brambory, sladké, brambory, mrkev, pastinák, atd.
- Nízkotučné a dietní výrobky – výrobky s často vysokým obsahem sacharidů
- Některé druhy koření a omáček – čtěte informace na obalech. Řada kořenících přísad a omáček totiž obsahuje cukry a nezdravé tuky
- Nezdravé tuky – omezit příjem průmyslově vyráběných rostlinných olejů, majonéz, atd.
- Alkohol – ideálně nepít alkohol vůbec nebo ho alespoň omezit (opět zejména kvůli vysokému obsahu sacharidů)
- Nízkotučné potraviny – jedná se o potraviny, které paradoxně velmi často obsahují hodně cukrů
Rizika a nežádoucí účinky ketogenní diety
Přestože je ketogenní dieta považována u zdravých lidí za vhodný typ stravování, zejména na počátku se mohou objevit nepříjemné obtíže, trvající do té doby, než se tělo přizpůsobí novým způsobům stravování. Tento stav se někdy označuje jako „keto chřipka“ nebo „indukční chřipka“ a většinou během několika dní odezní. K nepříjemným obtížím řadíme nedostatek energie, zhoršení kognitivních funkcí (paměť, přemýšlení a obecné „fungování“, apod.), zvýšený pocit hladu, problémy se spánkem, nevolnost, zažívací obtíže, snížená pracovní i sportovní výkonnost.
4. Vlna alá kayla itsines
Kayla Itsines je sedmadvacetiletá Australanka, trenérka a současná instagramová fitness star. Její slavný příběh se přitom začal psát tak trochu sám, bez jakýchkoliv větších ambicí. Cvičila, žila zdravě a jednoho dne se rozhodla svůj fitness svět sdílet na sociálních sítích.
Charisma, vypracované tělo a zkušenosti získané díky práci osobní trenérky vyvolaly lavinu zájmu. Dnes ji na Instagramu sleduje přes devět milionů lidí, podle jejích programů nejen v mobilní aplikaci „Sweat with Kayla“, ale i na youtube, cvičí miliony žen po celém světě, ale hlavně se kolem jejího jména tvoří obrovská komunita, která dennodenně ukazuje své neuvěřitelné proměny a motivuje se navzájem.
https://www.kaylaitsines.com/
5. Superfoods
Špenát.
Quinoa.
Vývar z kostí.
Granátové jablko.
Goji bobule.
Včelí pyl.
Co mají společné všechny tyto potraviny? Jsou nabízeny jako superfoods (superpotraviny) – jakési dietní zázraky, s kterými můžete dělat to, co s normálními potravinami ne. Cítíš, že na tebe přijde chlad? Superfoods. Chceš bojovat proti známkám stárnutí? Superfoods. Chceš být v kondici? Superfoods.
Ve skutečnosti existuje jen málo důkazů na podporu takových tvrzení. Ale to neznamená, že tyto potraviny nejsou bohaté na vitamíny, minerály, vlákniny a další prvky, které tvé tělo potřebuje, aby bylo zdravé. Odborníci varují, že příliš mnoho dobrých věcí může být nebezpečné, takže konzumuj superpotraviny tak, abys to nepřehnal/a.
6. Avokádová krize
Avokádo je poměrně ojedinělý druh ovoce. Obsahuje bezmála 20 vitamínů a minerálních látek v každé porci. Má nízký obsah cukru, obsahuje vlákninu a pomáhá udržovat pocit sytosti delší dobu.
Poskytuje vitamin C a B6, draslík, antioxidanty a jednu třetinu doporučené dávky kyseliny listové.
Avokádo je výborné na kožní problémy, stres a srdeční choroby. Staří Aztékové ho dokonce používali jako afrodiziakum.
Pokud nemůžeš žít bez toho, aby sis na svůj ranní toust nedal avokádo, nejsi sám/a. A to je právě problém. Tohoto oblíbeného zdravého jídla téměř každého člověka je v letošním roce obrovský nedostatek a podněcuje hysterii mezi fanoušky. Ceny vzrostly a této plodině se podle odborníků ani v následujících měsících/letech dobře dařit nebude.
7. Alternativy mléka
Alternativní mléka oficiálně přišla do povědomí v roce 2016, když Starbucks přidal kokosové mléko do jejich menu (už měli sójové a mandlové). Tam je nyní téměř tucet alternativ místo kravského mléka, jako například kešu, rýžové, hrachové a konopné. V letošním roce se však nový technologický start zaměřil na formulaci mléka na bázi mléka vyrobeného bez potřeby existence krav. Takže, ať už jsi přestal/a jíst a pít mléčné výrobky v obavách ochrany životního prostředí, zvířat nebo zdraví, existuje nyní více možností než kdy předtím.
Jednoznačně nejvhodnější a nejlevnější variantou rostlinných mlék jsou domácí raw mléka. Především mléko z vlašských ořechů je velmi chutné a bohaté na vzácné omega 3 mastné kyseliny. Dále pohankové mléko, mléko makové, bohaté na vápník, slunečnicové mléko bohaté na hořčík, tryptofan, vitamin B6 a E, také lískooříškové a mandlové mléko.
8. Matcha
Je pěkně zelená, je chutná a obsahuje kofein, tak si jí můžete vychutnat jako šálek kávy. Existuje tolik důvodů, proč matcha byla (a stále je) nejžhavější přísada od roku 2016. Práškový zelený čaj může být přidán k dezertům, pikantním jídlům nebo jen jako latté. A přesto, že je nabízena jako superpotravina pro své protizánětlivé a stresu snižující vlastnosti, může být také škodlivá (protože konzumuješ celý čajový list, který může být kontaminován olovem).
Výhody matcha čaje:
- má antioxidační účinky
- uklidňuje
- posiluje paměť a zvyšuje koncentraci
- pomáhá při hubnutí
- zlepšuje hladinu cholesterolu
- posiluje imunitní systém
9. Jóga a meditace
Meditace a jóga se stále těší větší a větší oblibě. V dnešním uspěchaném a chaotickém světě je potřeba trochu zvolnit ať už docházíš na skupinové lekce nebo si medituješ sám/a doma při nahrávkách, každý si rozhodně přijde na své.
Meditace:
Pod pojem meditace se řadí několik činností, z nichž řada je spojována s dosažením změněného stavu vědomí. Cílem meditace je ale zejména kultivace mysli (její zklidnění) a získání vhledu (ať už do smyslu lidské existence a vesmíru nebo do osobních záležitostí). Někdy tento pojem označuje i prosté rozumové přemítání a v některých náboženstvích také určité druhy motlitby.
Jóga:
Slovo jóga znamená spojení, sjednocení, rovnováhu a vyváženost. Je známé po celém světě a užívá se v mnoha významech. Označuje filozofii, duchovní nauku či náboženství, používá se pro tělesná a duchovní cvičení. Rozumí se pod ním i určitý způsob života.
Jóga je naukou o těle, mysli, vědomí a duši. Znalost anatomie a fyziologie lidského těla využívá jóga v propracovaném systému tělesných cvičení a očistných technik, které pomáhají udržet tělo zdravé a v dobré kondici. Pomocí dechu učí jóga pracovat s jemnou energií – pránou.
Jedním z cílů jógy je dosažení klidu mysli a rovnováhy mezi tělem a myslí. Jóga vede k rovnovážnému emočnímu a psychickému stavu, k dosažení klidu mysli. To se projeví jako harmonie v lidských vztazích, láska ke všemu stvořenému, nesobecká práce pro společnost. Jóga je široká nauka. Zahrnuje cesty a směry, které odpovídají různému založení a orientaci lidí, všechny vedou ke stejnému cíli – naučit se naslouchat svému srdci a poznat své Já.
10. Intuitivní stravování
Myslím, že rok 2018 bude rokem, ve kterém se skutečně naučíme poslouchat naše tělo a budeme vědět, jak jednat podle informací, které nám říká. Nikde není psáno, že k intuitivnímu stravování dospěješ za noc. Chce to čas. Lidé se konečně začínají rozvíjet v gastrointescinálních otázkách. Proč místo toho, abys ses pokoušel/a napodobit cizí stravu, kterou vidíš na Instagramu, nesleduješ svoje střeva a netestuješ, co Ti dělá dobře?