Po častých dotazech ohledně tepové frekvence, jsem se rozhodla, že vám k tomu něco napíšu. Hlídat si tepovku je velice důležité při dosažení výsledku, kterého chceš dosáhnout. Samozřejmě většina z nás asi slyšela fakt, že pokud chceš zhubnout, tak je ideální zlatá střední cesta. Neměl/a bys to moc přehánět, ale ani se flákat. V nejlepším případě cvičit tak, abys stále při tréninku mohl/a normálně dýchat a mluvit.

Tepová frekvence udává počet tepů srdce za minutu a využívají hlavně sportovci.

Průměrná klidová frekvence je 65 tepů za minutu, přičemž 95 % mužů má klidovou hodnotu mezi 50 a 80 tepy za minutu a ženy mírně vyšší. Velice nízkou klidovou frekvenci můžeš mít, pokud máš hodnotu BMI kolem 22 a spíš mírně přes 7 hodin denně.

Optimální tepovou frekvenci poznáš podle toho, jak moc jsi zadýchaný/á, ale lepší je využít sportovní hodinky tzv. sporttestery, které tepovou frekvenci měří a ohlídají ji za tebe daleko přesněji.

Výpočet tepové frekvence

Pro tebe je velice důležité vědět, jaká je tvá maximální tepová frekvence. Definice MTF je velice snadná – je to nejvyšší počet úderů srdce při maximálním zatížení. Málokdo MTF dosáhne, většinou jen vrcholoví sportovci pod odborným dohledem a určitě nedoporučuji se ji snažit dosahovat při tréninku nebo pokud jsi začátečník.

Vzorec pro ženy je 226 – věk

Vzore pro muže 220 – věk

Rozlišujeme tři aerobní pásma:

Takže pokud chceš nabírat svaly vynásobíš si svojí maximální tepovou frekvenci x 0,75 až 0,90, pokud chceš hubnout, tak doporučuji vynásobit 0,6 až 0,75.

Vzorová ukázka:

Jsem žena a je mi 29, moje MTF je 226 – 29 = 197. Pokud budu chtít shodit tuk, vynásobím 197 x 0.6 = 118,2. Hodnotu kolem tohoto čísla bych si měla hlídat a držet při svém tréninku pokud chci hubnout. Ideální cvičení je například: chůze, běh, kolo, aerobic, inline bruslení, plavání.

Pokud bych chtěla nabrat svalovou hmotu tak si vypočítám 197 x 0,8 = 157,6. Vhodné sporty: posilování, HIIT trénink, box, crossfit, TRX.

To nejnižší zdravotní pásmo (55 – 65%) je vhodné pro lidi spíše ve vyšším věku nebo například po úraze.

Možná to teď chápeš tak, že pro hubnutí je důležitá především aerobní zátěž. Zejména ženy se bojí velkých svalů, a proto se anaerobní zátěži vyhýbají. To je ale škoda, protože nejlepším způsobem je vhodně zkombinovat oba typy zátěže. Výsledkem je nejen štíhlejší, ale i pevnější postava, lepší fyzická kondice a cvičení se samozřejmě projeví i na celkovém zdravotním stavu.

P.S. Nezapomeň na vyvážený jídelníček a pravidelný pitný režim!

Jedna odpověď

  1. Moc dekuji za super clanek-vysla mi hodnota 115 (pokud chci dolu tuk)..ale at delam co delam, tak mam vzdy vyssi. Beham pomalu jak snek celkem po rovine, na kole doma ci venku bych musela jet asi jen z kopce 🙂
    Nema tu nekdo stejny problem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *