• Zdravý životní styl
 • Recepty
 • Cvičení
 • Ostatní
 • Hubnout ve spánku? Jde to!

  Zní to sice neuvěřitelně, ale je to tak. Pokud nejsi náměsíčný/á a neběháš ve spánku, aniž bys o tom věděl/a, a chceš pálit kalorie i během spaní, tak to není jen o tom, že si předtím, než půjdeš spát dáš zázračnou pilulku a ráno budeš o 5kg lehčí. Je to o celkových návycích a tvém životním stylu. Soustřeď se na dodržování těchto podmínek a uvidíš sám/sama:

   

  1. Nastartuj metabolismus

  Prvním předpokladem pro rychlé spalování je pravidelné stravování.

  Ideální je jíst alespoň 5 – 6krát denně, ale v menších porcích a s rozestupy mezi jídly 2 až 4 hodiny. Tím předejdeš pocitům hladu a zpomalování metabolismu, který nebude mít potřebu při pravidelném přísunu energie kalorie ukládat.

  Pravidelným cvičením se metabolismus také nastartuje. Cvič alespoň 3-4 týdně, střídej silový trénink s kardiem.

  Dále je velmi důležitý dostatečný pitný režim, v nejlepším případě pít dostatek vody, popřípadě bylinné čaje.

   

  TIP: Na zrychlení metabolismu mají vliv některé minerální látky, jako je vápník či železo.

   

  2. Nepřejídej se večer

   Nepřejídej se večer neznamená, že po 17 hodině přestaneš jíst. Naopak. Jen se snaž ve večerních hodinách omezit sacharidy a nadměrnou konzumaci zeleniny. Tučné a sladké výrobky ani nezmiňuji. Jez klidně dvě i hodiny předtím, než půjdeš do postele.

   

  3. bílkoviny na noc

  Podle studií je dokázáno, že lidé, kteří jedí před spaním alespoň 30g bílkovin, mají další ráno vyšší hodnotu bazálního metabolismu než ti, kteří před spaním nejedí vůbec.

  Nejideálnější je si dát noční protein nebo tvaroh. Obsahuje totiž casein. Výhoda caseinu je v pomalém trávení a uvolňování látek. 25 – 30 g caseinu zásobuje svaly aminokyselinami po dobu až 5ti hodin. Během spánku tak casein zásobuje Tvé svaly látkami po celou noc a zvyšuje bílkovinovou syntézu a brání katabolickým efektům. Používání 30 g caseinu před spaním zvyšuje metabolismus po probuzení až o 3,5 %.

   

   

   4. Máta pomáhá

  Některé vůně mohou skutečně potlačit tvoji chuť k jídlu.

  Jedna studie zjistila, že lidé, kteří čichali mátu každé dvě hodiny, ztratili v průměru 2-3 kg měsíčně.

  Banány, zelené jablko a vanilka měly podobné účinky.

  TIP: Zapal mátovou svíčku, než se dostaneš do postele, abys zaplnil/a místnost vůní. Pokud ti vadí dým, který se line po sfouknutí svíčky, zkus si dát na polštář několik kapek oleje z máty peprné.

  6. Méně tepla prosím!

  V ložnici se doporučuje teplota spíše nižší. V chladnější místnosti se Ti totiž bude lépe spát a tvůj spánek bude hlubší a kvalitnější, což se odrazí i na tvé celkové pohodě a imunitním systému.  V ložnici tak udržuj teplotu mezi 15 a 19 stupni a před spaním důkladně vyvětrej.

   A to nejdůležitější – správně zvolená teplota v ložnici Ti také pomůže shodit nějaké to kilo navíc. Je dokázáno, že když budeš spát v chladnější místnosti, tvé tělo bude spalovat více kalorií.

   

   

   7. Pryč s tabletem, telefonem a televizí

  Telefon, tablet

  Výzkum naznačuje, že čím více elektroniky máš v ložnici, tím méně odpočinku dostáváš a může to vyústit ve špatné životní návyky. Tato problematika se týká hlavně mladistvých. Studenti s přístupem k jednomu elektronickému zařízení mají 1,47 krát vyšší pravděpodobnost nadváhy než děti bez zařízení v ložnici.

  TIP: Nech svůj telefon, počítač či iPad v obývacím pokoji.


  Televize

  Věděli jste, že štíhlí lidé sledují televizi méně? Nedávná analýza studií zjistila, že každé dvě hodiny strávené sledováním televize se riziko vzniku cukrovky, rozvojových onemocnění srdce a časné úmrtí zvýšilo téměř o 20 procent. Vědci stále zjišťují, proč je sezení u televize tak škodlivé pro zdraví, ale jedno zřejmé a částečné vysvětlení spočívá v tom, že čím méně se pohybuješ, tím méně paliva spotřebuješ – přebytek krevního cukru zaplavuje krevní oběh a přispívá k cukrovce a dalším rizikům spojeným s váhou.

  8. absolutní ticho a tma

  Vystavení světlu v noci nejen přeruší tvoje šance na skvělý spánek, ale může také vést k přírůstku hmotnosti.

  U subjektů, kteří spali v nejtmavších místnostech, bylo o 21% méně pravděpodobné, že jsou obézní než ti, kteří spali v nejsvětlejších místnostech.

  TIP: Vypni také všechny zásuvky, odstraň tikající hodiny a užij si ničím nerušený spánek.

   

  9. Teplá sprcha

  Teplá sprcha je skvělá pro zajištění dobrého spánku, protože může pomoci zmírnit napětí a uvolnit bolest svalů. Navíc může zvýšit hladinu oxytocinu – hormonu „lásky“ uvolněného mozkem – což může být velmi uklidňující. Teplo ze sprchy také dává tvé tělesné teplotě výtah, což vede k rychlému poklesu teploty, když se dostanete ven a utíráte, což vám pomůže uvolnit celý váš systém.

  TIP: Horká lázeň bude mít stejný účinek.

  10. Modrá je tvá nová oblíbená barva

  Možná se tomu těžko věří, ale podle psychologie barev skutečně existují barvy, které navozují větší pocit hladu. Modrá je právě jednou z barev, která má schopnost dělat přesný opak.

  Modrá barva snižuje apetit, ale také krevní tlak a zpomaluje srdeční frekvenci. 

   

  TIP: Chceš-li snížit chuť k jídlu, jez z modrých talířů a pokud tě v noci z postele honí mlsná, zvaž zda by tvé ložnici nebo kuchyni neslušela barva oceánu 🙂

   11. Víno večer? opatrně!

  Bílé víno je náš oblíbený „zdravý“ alkoholický nápoj kvůli jeho resveratrolu – přírodním antioxidantu, rostlinné sloučenině, která je spojena se zdravými účinky srdce. Nicméně, večerní sklenka vína je také považována za nápoj s vysokým obsahem cukru a přílišné pití může znemožnit dobré spaní. Může Ti připadat, že Ti večerní sklenice vína pomůže k tomu se uvolnit a rychleji usnout, ale ve skutečnosti zabraňuje, aby tvoje tělo dosáhlo klidného spánku a snění.

  TIP: Vychutnej si sklenku dříve v noci – asi dvě hodiny před spaním – abys předešel/la poruchám spánku. Zavři domácí bar po jedné nebo dvou skleničkách.

   

  12. Nechoď pozdě cvičit

  Pravidelné tréninky, usnadňují bezesné noci, ale pozdní fitko může udělat nepořádek v tvém režimu. Cvičení těsně před spaním – během asi dvou hodin – může energizovat tvé tělo natolik, že se nemusí zastavit i když by mělo být připravené ke spánku.

  TIP: Pokud nejsi úplně ranní ptáče, snaž se cvičit hned po práci nebo v poledne, pokud to tvůj denní rozvrh umožňuje. Tímto způsobem můžeš jít domů, jíst večeři a relaxovat a budeš vědět, že až přijde čas, budeš schopný rychle usnout.

    13. více sexu

  Chceš spát lépe a ztratit více kilogramů? Dopřej si více sexu. Nová studie ukazuje, že za každou hodinu spánku navíc, kterou ženy dostaly, se jejich sexuální touha odpovídajícím způsobem zvyšuje. A samostatná studie ukázala, že čím více sexu dostaneš, tím lépe spíš a tím větší váhu ztrácíš.

   

   

   

  Okomentuj článek

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Komentáře

  1. Ano je to zajímavý článek.Dost věcí už vím, protože už je to6 let , co jsem se začal intenzivní zajímat o svého zdraví a to hlavně přírodní cestou.Tak mě to dost zajímá.Děkuju za článek . Jaroslav

  2. Dobrý den, moc Vám děkuji za prima články :-). K výše uvedenému mám drobný dotaz. Píšete „večer omezit nadměrnou konzumaci zeleniny“. Smí se zeptat proč? (snažím se právě večer do sebe dostat mimo bílkovin i větší množství zeleniny). Děkuji, Erika

   1. Dobrý den, to mě těší, není vůbec zač 🙂 Zelenina obsahuje hodně vlákniny a ve větší míře může být hůře vstřebatelná.